Кр. Коцев: С чатбота „агент Kikimora“ всяка компания може да провери нивото си на сигурност

GENETTIV
GENETTIV
Защо е нужен чатбот „агент Kikimora“?

С чатбот „агент Kikimora“ всяка компания може бързо да провери своето ниво на киберсигурност, съобщи Красимир Коцев, изпълнителен директор на Kikimora.io, в предаването UpDate на Bloomberg TV Bulgaria.

„Идеята е да се предостави лесен и достъпен инструмент, дори в безплатна версия“, обясни той.

Коцев напомни, че българската платформа за управление на киберсигурността Kikimora.io, е създадена през 2022 г. Тя получи признание от Европейската банка за възстановяване и развитие като един от стартъпите с висок потенциал.

Kikimora.io вече набра общо около 1,2 млн. евро за развитие на своята AI-базирана платформа, чиято цел е защита на малки и средни компании от киберзаплахи. Компанията е приета в престижната програма Star Venture, която предлага достъп до ментори и фондове за рисков капитал в Европа и Северна Африка. 

Коцев отбеляза, че програмата дава възможност да се ползва опита на хора, изградили мултимилиардни компании.

IT експертът уточни, че изкуственият интелект играе ключова роля в идентифицирането и предотвратяването на заплахи. От анализ на поведение на служители до откриване на уязвимости в системите. Като най-чести заплахи той посочи рансъмуер атаките, SQL атаките и слабости в управлението на потребителски роли.

„Все по-често срещани са и атаките чрез deepfake технологии, използвани за измами и източване на средства“, съобщи Коцев. Той подчерта, че макар AI да предлага нови инструменти за защита, той също така отваря врати за нови видове атаки. Те включтват манипулиране на модели и въвеждане на злонамерени данни.

Киберсигурността в България

Що се отнася до интереса към киберсигурността в България, мениджърът обясни, че компании от сферите на финансите, здравеопазването и критичната инфраструктура проявяват сериозно внимание. Това се дължи най-вече на регулаторните изисквания. Той обаче е на мнение, че в същото време стартъпите често пренебрегват сигурността в стремежа си да пуснат бързо продукта си на пазара.

„По-малките компании много често искат да направят приложения, които са изключително функционални, предоставят много добро потребителско изживяване. Искат приложението да работи бързо, да е лесно скалируемо, така че когато има повече потребители, да може автоматично да разрасне инфраструктурата. Тези по-малки компании са повече фокусирани върху потребителите си, отколкото върху сигурността“.

Той съветва киберсигурността да не е последна стъпка, а част от целия процес по разработка. Също така напомни, че именно липсата на сигурност е довела до фалит на множество млади компании.

Заключение: Часът е сега!

Чатбот „агент Kikimora“ е доказателство, че автоматизирана проверка на киберсигурността може да бъде лесна, достъпна и ефективна. Ако още не сте направили първата стъпка – сега е моментът.

Comments are closed